Srbija će, od Nove godine, i definitivno dobiti Razvojnu banku. U toku su pripreme koje bi trebale da obezbede da ova institucija zaista obavlja posao zbog koje se i osniva. Vlada Srbije je, na prošloj sednici Vlade, potvrdila sporazum sa nemačkom Kfg bankom, koja će Srbiji pomoći u ovom projektu. Nemci će platiti 110.000 evra za angažovanje tima finansijskih stručnjaka koji će pripremiti model po kome će nova, državna banka funkcionisati. Za sada je najbliže rešenje po kome će nova državna banka preuzeti i poslove koje danas obavlja Fond za razvoj. To ne bi bila klasična depozitna institucija, ne bi bila pod ingerencijom Narodne banke Srbije, već bi bila nezavisna i zato je neophodno pre njenog osnivanja usvojiti i Zakon o državnoj razvojnoj banci. Još uvek nije definisano koji bi bio osnivački ulog ove banke, ali je već sada jasno da bi novac, bar u početku, bio samo državni, a da se kasnije sredstva mogu obezbeđivati i od međunarodnih finansijskih institucija.
Srbija će, od Nove godine, i definitivno dobiti Razvojnu banku - potvrđeno je „Novostima“ u Vladi Srbije.
- U toku su pripreme koje bi trebale da obezbede da ova institucija zaista obavlja posao zbog koje se i osniva.
Vlada Srbije je, na prošloj sednici Vlade, potvrdila sporazum sa nemačkom Kfg bankom, koja će Srbiji pomoći u ovom projektu. Nemci će platiti 110.000 evra za angažovanje tima finansijskih stručnjaka koji će pripremiti model po kome će nova, državna banka funkcionisati.
Prema saznanjima „Novosti“, za sada je najbliže rešenje po kome će nova državna banka preuzeti i poslove koje danas obavlja Fond za razvoj.
- To ne bi bila klasična depozitna institucija, ne bi bila pod ingerencijom Narodne banke Srbije, već bi bila nezavisna i zato je neophodno pre njenog osnivanja usvojiti i Zakon o državnoj razvojnoj banci - rečeno je „Novostima“ u Nemanjinoj 11.
- Još uvek nije definisano koji bi bio osnivački ulog ove banke, ali je već sada jasno da bi novac, bar u početku, bio samo državni, a da se kasnije sredstva mogu obezbeđivati i od međunarodnih finansijskih institucija.
Ova banka, prema tvrdnjama vlasti, neće ni na koji način biti konkurencija komercijalnim bankama koje danas rade na tržištu Srbije, već će da podržava velike, pre svega izvozne poslove.
- Novac bi se dobijao po povoljnim kamatama i rokovima otplate i zato će se, uz saradnju sa nemačkim kolegama, pronaći način da se izbegne politizacija - zaključuju u Vladi Srbije.
Telekom
Kako je „Novostima“ potvrđeno u Vladi, ideja je bila da se deo novca koji bi se dobio od prodaje akcija „Telekoma Srbija“ iskoristi za osnivački ulog Razvojne banke.
Međutim, kako je ova prodaja propala, odlučeno je da se budžetom za narednu godinu obezbede ta sredstva.